Tükendi
Terör Günlerinde Felsefe
FELSEFE VE DİN SKU : qxzbjaqa

Terör Günlerinde Felsefe

60,00 ₺
Terör günlerinde felsefe, 11 Eylül saldırıları sırasında New Yorkta bulunan Giovanna Borradorinin, saldırıdan hemen sonra tasarlayıp , birkaç hafta sonra hayata geçirdiği bir söyleyişi projesinin ürünü.
YAZARI
YAYIN EVİ
BASKI YERİ
BASKI TARİHİ

Terör Günlerinde Felsefe

60,00 ₺
Terör Günlerinde Felsefe Terör Günlerinde Felsefe 60,00 ₺
Ürün Detayları

Terör Günlerinde Felsefe, 11 Eylül saldırıları sırasında New York’ta bulunan Giovanna Borradori’nin, saldırıdan hemen sonra tasarlayıp, birkaç hafta sonra hayata geçirdiği bir söyleşi projesinin ürünü. New York’ta Jürgen Habermas ve Jacques Derrida’yla ayrı ayrı yapılan söyleşilerde, yirminci yüzyılın en etkili iki filozofu, terör, küreselleşme, iletişim, konukseverlik, hoşgörü mefhumları üzerinden terör ve terörizme ilişkin en acil meseleleri felsefi çözümlemeye tabi tutuyor. Tarihin en yıkıcı olmasa da, en akılda kalan ve sonuçları açısından tarihi şekillendirmeye devam eden terörist saldırılar ve küresel terörizm konulu bu kitap, Habermas ve Derrida’nın benzer bir soru dizisini yanıtlayarak yan yana görünmeyi kabul ettikleri ilk mecra.


“Teröristler” olarak adlandırılan kimseler, bu bağlamda “ötekiler”, “Batılılar” olarak bizlerin hiç anlayamayacağı mutlak ötekiler değiller. Onların, uzun süre çeşitli Batılı yollardan, Batılı bir dünyanın kendisi tarafından toplandığını, eğitildiğini hatta silahlandırıldığını unutmamalıyız, ki hem eski hem de güncel tarihiyle “terörizm” sözcüğünü, tekniklerini ve politikasını Batı dünyası icat etmiştir. (J. D.)


Bu bağlamda kendimizi başka kültürler karşısında normatif olarak nasıl tanımladığımız da önemli. Batı kendi imajını bu şekilde yenilerken, uygarlaştırıcı bir güç olarak algılanmak için politikalarını nasıl değiştirmesi gerektiğini de öğrenebilir. Sınır tanımayan kapitalizmi siyasi anlamda frenlemeden dünya toplumunda yaşanan korkunç katmanlaşmaya çare bulmak olanaksız. (J. D.)

Özellikler
YAZARI Emre Barca
YAYIN EVİ YKY
BASKI YERİ İstanbul
BASKI TARİHİ 2008
SAYFA SAYISI 215
BOYUTLARI 14x21cm
CİLT DURUMU Karton Kapak
KACINCI BASKI 1. Baskı
Puanlar & Yorumlar

Terör Günlerinde Felsefe

Terör Günlerinde Felsefe
  • Muhteşem () 0%
  • İyi () 0%
  • Orta () 0%
  • Kötü () 0%
  • Çok Kötü () 0%
Henüz puanlanmadı